content-left-bg.png
content-right-bg.png

Performance and achievements

WebPartZone1_1
PublishingPageContent

Tertiary pathways

  • University of the Sunshine Coast - Direct Entry Program
  • University of the Sunshine Coast - Headstart Program

2019 Awards

Volleyball

  • Trish Buckley Volleyball:
    • Gold Medal - Year 7 and 8 Girls, Year 8 Girls, Year 12 Boys and 12 Girls
    • Second Place - Year 8 Girls, Year 9 Boys, Year 10 Girls and Year 11 Boys
  • Queensland Schools Cup:
    • Gold - Year 9 Girls, Year 9 Boys, Year 12 Boys
    • Silver - Year 8 Boys
    • Bronze - Year 7 Girls and Year 10 Girls
    • Overall School Rankings - 7th Queensland, 9th Australia
  • Representative players: Queensland - 2, Australia - 1
  • Super 5 Volleyball: Champion School Overall

Dance Eisteddfod

  • Get the Beat Dance Competition
    • 3rd place Jazz and 4th place Contemporary - 7 Dance Performance
    • 4th place Jazz and 3rd place Contemporary - 8 Dance Performance
    • 3rd place Hip Hop and 4th place Contemporary - Senior EDGE
  • Sunshine Coast Dance Eisteddfod
    • Highly commended Jazz - 7 Dance Extension
  • Brisbane Dance Eisteddfod
    • Highly Commended Jazz - 7 Dance Extension
    • Highly Commended Jazz and Contemporary - 8 Dance Performance
    • Highly Commended Jazz and Very Highly Commended Contemporary - Senior EDGE
  • Brisbane Performing Arts Challenge
    • Middle School Contemporary:
      • Highly Commended Contemporary and Jazz - 7 Dance Performance
      • Very Highly Commended Musical Theatre and Jazz - 8 Dance Performance
      • 3rd place Student Choreography - Paige Wharton - Senior EDGE
  • Evolution Dance Competition
    • 2nd place Contemporary and 3rd place Jazz - 7 Dance Performance
    • 1st place Contemporary and 3rd place Jazz - 8 Dance Performance
  • The Australian Pinnacle Dance Challenge
  • Year 7-9 Jazz:
    • 1st place Hip Hop, 2nd place Jazz and Contemporary - 7 Dance Performance
    • 3rd place Jazz and Contemporary - 8 Dance Performance
    • 1st place Student Choreography - Paige Wharton - Senior EDGE
    • 2nd place Jazz and 3rd place Hip Hop - Senior EDGE

2018 - 2013 Awards

  • 2018 Trish Buckley Volleyball: Sunshine Coast Champions
    • Gold Medal - Year 7 and 8 Girls, Year 8 Boys, Year 10, 11 and 12 Boys and 12 Girls
    • Second Place - Year 11 Girls
    • Fourth Place - Year 10 Girls
    • Senior School Champions, Combined Junior/Senior School Champions
  • 2017 DET International Award - Innovation in Providing Homestay Services
  • 2016 Justin Hodges Nines Rugby League - Year 9 winners
  • 2016 Lions Youth of the Year (Kate M.)
  • 2015 Brisbane Broncos Challenge - Winners Open Rugby League
  • 2015 Sunshine Coast Premiers Rugby League - Year 10 Winners
  • 2015 Vicki Wilson Cup Open Netball Team - 2nd
  • 2015 RACI Titration National (Australian) Competition Finals - 3rd
  • 2015 RACI QLD Regional Chemical Analysis (Titration) Competition - 2nd
  • 2015 Qld Schools Volleyball Cup:-
    • Year 11 Division 1 Girls / Division 2 Boys - Gold winners
    • Year 9 and 10 Division 1 Girls - Gold winners
  • 2015  EDGE Dance Group:-
    • 1st place Brisbane Dance Eisteddfod - Jazz
    • Very Highly Commended Brisbane Dance Eisteddfod - Contemporary
    • Highly Commended Sunshine Coast Dance Eisteddfod - Jazz
  • 2015 Sunshine Coast Technical Trade Training Centre - Queensland Construction School of the Year
  • 2014/2013/2012 Sunshine Coast Technical Trade Training Centre - State Finalist Construction Skills Qld Excellence Award
  • 2014 RACI Titration National (Australian) Competition Finals - 4th
  • 2014 RACI QLD Regional Chemical Analysis (Titration) Competition - 2nd
  • 2013 RACI Titration National (Australian) Competition Finals - 8th and 15th
  • 2013 RACI QLD Regional Chemical Analysis (Titration) Competition - 1st, 2nd and 4th
  • 2013 Sunshine Coast Regional Touch Open Girls Champions
  • 2013 Volleyball Senior Boys Runners-up State Champions
  • 2013 Queensland Aboriginal and Torres Strait Islander Foundation - 3 recipients
  • 2013 Regional Showcase Award Winner (Senior Pathways) - Sunshine Coast Technical Trade Training Centre
  • 2013 Sunshine Coast Regional Netball Premiers Open B Division
  • 2013 Opti-MINDS - 2 x 1st Place Winners and 2 x Spirit Awards 2013 Sunshine Coast District Rugby League Year 10 Winners
  • 2013 - 2010 Sunshine Coast Dance Eisteddfods (Schools Division) - Highly Commended, 4th, 3rd and 2nd place
WebPartZone1_2
WebPartZone2_1
WebPartZone2_2
WebPartZone2_3
WebPartZone3_1
WebPartZone3_2
WebPartZone3_3
WebPartZone3_4
WebPartZone4_1
WebPartZone5_1
WebPartZone5_2
WebPartZone6_1
WebPartZone6_2
WebPartZone7_1
WebPartZone7_2
WebPartZone8_1
WebPartZone8_2
WebPartZone9_1
Last reviewed 08 June 2020
Last updated 08 June 2020